Strona główna Aktualności Wspomnienie o Prezesie Zygmuncie Sutkowskim

Wspomnienie o Prezesie Zygmuncie Sutkowskim

658

Zygmunt Sutkowski we wspomnieniach Wiesława Pięty:

Ostatnią relację w mediach społecznościowych otrzymałem z mistrzostw Polski Ludowych Zespołów Sportowych z Brzegu Dolnego. Cieszył się osiągnięciami pingpongistów z Dolnego Śląska. Dopingował osobiście bądź poprzez media zawodników z Wrocławia. Bywał na meczach ekstraklasy kobiet wrocławskiego AZS-u. Ubolewał, martwił się zmniejszającą liczbą klubów sportowych z tenisem stołowym w województwie. Był bardzo aktywny, grał w pingponga, pływał i ćwiczył w siłowni. Zastanawiał się nad wyjazdem na najbliższe Grand Prix Weteranów do Zielonej Góry. W każdy poniedziałek telefonicznie ocenialiśmy pingpongowy weekend.

Pochodził z rodziny patriotycznej, doceniał wartości religii i drugiego człowieka ( pamiętał o ludziach, wysyłał życzenia imieninowe, urodzinowe, z okazji awansów zawodowych i naukowych). Silna jednostka, uznany autorytet w środowisku sportowym województwa dolnośląskiego.

Karierę z tenisem stołowy rozpoczął w 1958 r., początkowo jako zawodnik, a następnie kierownik sekcji Pancerniaka Gliwice. Wtedy pokochał na zawsze tenis stołowy. Został wybrany do Komisji Organizacyjnej Śląskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego w Katowicach, pomagał w pracach Podokręgu Gliwickiego. Zdobył uprawnienia sędziego. Od 1969 roku już pełnił funkcję prezesa Okręgowego Związku Tenisa Stołowego we Wrocławiu aż do 2012 roku (43 lata). W tym okresie był inicjatorem organizacji międzynarodowych mistrzostw Polski, mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych, spotkań superligi i Euroligi. Członek Zarządu PZTS w latach 1980-2004, pracował w komisji organizacji imprez oraz komisji tradycji i odznaczeń PZTS. Wieloletni kierownik reprezentacji Polski. Bywał na wszystkich mistrzostwach Polski seniorów (czekał na IMP we Wrocławiu) i jubileuszach PZTS. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za działalność społeczną na rzecz rozwoju sportu w Polsce otrzymał Nagrodę Ministra Sportu i Turystyki I stopnia. Współfundator sztandaru PZTS. Członek Honorowy PZTS. Prezes Honorowy Dolnośląskiego Związku Tenisa Stołowego.

Nie doczekał się mistrzostw Europy w Warszawie i planowanych spotkań w gronie przyjaciół z Polski i Europy. Planowaliśmy już organizację jubileuszu 90-lecia Polskiego Związku Tenisa Stołowego w 2021 r.

Będziemy Cię śp. Zygmuncie wspominać.

W imieniu Komisji Historycznej PZTS
Wiesław Pięta

Prezes Honorowy DOZTS Zygmunt Sutkowski zmarł w dniu 7 listopada, a został pochowany 18 listopada 2020 na cmentarzu przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu.