Z przykrością informujemy, że we wtorek (30.03.2021) w wieku 67 lat, zmarł Wojciech Waldowski.

Wojciech Waldowski, pochodził w Dolnego Śląska. Absolwent Technikum Budowlanego we Wrocławiu i Politechniki Śląskiej. Wychowanek  sekcji tenisa stołowego Burzy Wrocław. Jego pierwszym trenerem był Stefan Żerdzicki, a talent rozwijał Antoni Arbach. Wielokrotny mistrz Wrocławia we wszystkich kategoriach wiekowych.  Wicemistrz Polski Juniorów (Kędzierzyn, 1971). Reprezentant Polski Juniorów. W Austrii wywalczył tytuł międzynarodowego wicemistrza  w grze podwójnej (1971). Bronił barw Zagłębia Lubin, z którym  zdobył brązowy medal (1974).

Od 1976 roku związany z gliwickim AZS. W latach 1976-2021 występował w barwach AZS Gliwice, z pięcioletnią przerwą na grę w klubach niemieckich. Dla AZS zdobył dwa tytuły mistrza Polski i pięć medali srebrnych. Był trzykrotnym mistrzem Politechnik, a także mistrzem Polski Szkół Wyższych (Poznań 1976). Jest wielokrotnym mistrzem Polski Weteranów. Ostatnimi zawodami w  jego życiu był mecz o mistrzostwo III  ligi śląskiej  AZS PŚ Gliwice z ULKS Pławniowice (17.03.), w którym zdobył komplet punktów.

Po ukończeniu kursu trenera II klasy (AWF Poznań , Filia w Gorzowie Wielkopolskim), rozpoczął w AZS Gliwice pracę szkoleniową. W połowie lat osiemdziesiątych minionego wieku z zespołem zdobył pięć tytułów drużynowego mistrza Polski. Jego podopieczni zdobyli ponad 100-medali w mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Pełnił też funkcję trenera akademickiej reprezentacji Polski podczas Akademickich Mistrzów Świata (Lyon 1992, Charleroi 1994) i młodzieżowej reprezentacji Polski (mistrzostwa świata, Tokio 1994).

Działalność szkoleniową łączył z pracą społeczną w Polskim Związku Tenisa Stołowego, Śląskim Związku Tenisa Stołowego i Akademickim Związku Sportowym Politechniki Śląskiej.  Po raz pierwszy członkiem zarządu Śl. OZTS został w 1981 r. W 2000 r. został wiceprezesem, a w 2004 r.  przewodniczącym  Komisji Rewizyjnej Śl. OZTS. W latach 2008-2017 pełnił funkcję prezesa Śl. OZTS. W 1993 roku został wybrany członkiem Zarządu Polskiego Związku Tenisa Stołowego, w rok później został wiceprezesem PZTS ds. szkoleniowych. W 2012 r. wolą Delegatów  został wybrany prezesem Polskiego Związku Tenisa Stołowego, stanowisko to piastował do 2017 r. Był też członkiem zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Działał też w Salezjańskim Ruchu Sportowym. Znacząco wspierał mistrzostwa Polski Księży i mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych.

Wielce zasłużony dla polskiego tenisa stołowego, za działalność społeczną  odznaczony złotą odznaką AZS i PZTS oraz medalami jubileuszowymi.

Żegnaj Wojtku

Prezes i Zarząd Polskiego Związku Tenisa Stołowego,

Wojciech Waldowski wraz z żoną Bożeną, prowadził w Gliwicach firmę Aga Sport, która bardzo aktywnie sprzętowo wspomagała dolnośląskie kluby i często fundowała nagrody dla zawodników w indywidualnych turniejach na Dolnym Śląsku. Był on częstym gościem we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, każdorazowo zarażając swoim entuzjazmem działaczy i zawodników.

Nigdy Ciebie nie zapomnimy, Wojtku

Zarząd DOZTS we Wrocławiu

fot. www.slzts.pl