Źródło: www.pzts.pl

Już 22 czerwca 2021 roku rozpoczną się Indywidualne Mistrzostwa Europy – LIEBHERR 2020 ITTF European Table Tennis Championships. Turniej początkowo zaplanowany był na wrzesień 2020 roku, jednak z powodu pandemii został przesunięty.

Mistrzostwa Europy rozegrane zostaną w Warszawie w hali COS Torwar w dniach od 22 do 27 czerwca 2021 roku. Weźmie w nich udział przeszło 200 zawodniczek i zawodników z 40 państw, którzy rywalizować będą w kategoriach singlowych, deblowych oraz w mikście. O obronę tytułu mistrzyni Starego Kontynentu walczyć będzie Li Qian – 34-letnia reprezentantka Polski, która w 2018 roku w Alicante wywalczyła złoty medal. Również w Alicante po brązowy krążek sięgnęła Katarzyna Grzybowska-Franc, która z reprezentacyjną koleżanką zmierzyła się w grze półfinałowej.

Nadzieje medalowe
Trwająca pandemia uniemożliwiła w ostatnim roku rozegranie większości turniejów międzynarodowych, lecz krajowe i europejskie rozgrywki ligowe pokazują, że nasi zawodnicy i zawodniczki są w doskonałej formie, a szanse medalowe w zbliżających się Mistrzostwach są wysokie. Niebagatelne znaczenie dla powodzenia naszej kadry ma fakt, że turniej po raz drugi w XXI wieku zostanie rozegrany w Polsce. Ostatni raz europejski czempionat gościł w naszym kraju w 2011 roku, wówczas turniej odbył się w gdańskiej Ergo Arenie, a Li Qian wywalczyła brązowy medal w grze pojedynczej. Pośród naszych reprezentantów również lider drużyny mężczyzn ma na swoim koncie medale Mistrzostw Europy. Jakub Dyjas w 2016 roku, w wieku zaledwie 20 lat sięgnął po brązowy medal w grze pojedynczej, a w grze podwójnej wraz z Danielem Górakiem wywalczył srebro.

Skład kadry Polski nie jest jeszcze zamknięty, gdyż rejestracja zawodników trwa do 24 maja. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można jednak zakładać, że w składzie drużyny żeńskiej pojawią się: obrończyni tytułu mistrzowskiego Li Qian, Natalia Partyka – multimedalistka Mistrzostw Europy, Natalia Bajor – czterokrotna mistrzyni Polski, Katarzyna Grzybowska-Franc – zdobywczyni brązowego medalu Mistrzostw Europy w Alicante 2018, a także siostry Węgrzyn, Anna i Katarzyna. Istotnym jest również fakt, że drużyna kobiet w 2019 roku wywalczyła brązowe medale Igrzysk Europejskich w Mińsku oraz Drużynowych Mistrzostw Europy w Nantes, a w ubiegłym roku w Porto nasze reprezentantki zapewniły sobie start na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Męska drużyna biało-czerwonych będzie jedną z najmłodszych na Mistrzostwach. W czerwcu na Torwarze najprawdopodobniej zobaczymy: 26-letniego Jakuba Dyjasa, 24-letniego Marka Badowskiego, 19-letniego Samuela Kulczyckiego, będącego tegorocznym Mistrzem Polski Seniorów, 18-letniego Macieja Kubika oraz 15-letniego Miłosza Redzimskiego.

– Decyzja o odświeżeniu narodowej kadry mężczyzn został podjęta po Igrzyskach Olimpijskich w Rio, na które zakwalifikował się komplet naszych singlistów: Wang Zeng Yi oraz Jakub Dyjas. Kwalifikację uzyskała również drużyna w składzie: Daniel Górak, Wang Zeng Yi oraz Jakub Dyjas. Udział naszej drużyny w Igrzyskach był niezwykłym sukcesem, ponieważ była to pierwsza kwalifikacja drużynowa w historii, lecz dla 33-letnich zawodników – Daniela Góraka i Wang Zeng Yi, był to również ostatni występ w imprezie najwyższej rangi, zwłaszcza w obliczu decyzji Wang Zeng Yi o zakończeniu kariery reprezentacyjnej. Widząc na horyzoncie młodych, perspektywicznych zawodników podjęliśmy  wraz z Dyrektorem Sportowym PZTS – Stefanem Dryszelem decyzję o znaczącym odmłodzeniu naszej reprezentacji. Praca z młodym pokoleniem zawodników daje ogromną satysfakcję ze śledzenia postępów sportowych, ale wymaga również cierpliwości w oczekiwaniu na sukcesy. Gorąco wierzę, że owoce pracy włożonej w budowanie nowego składu drużyny męskiej, na przestrzeni ostatnich lat, dane nam będzie zobaczyć już za miesiąc w Warszawie – mówi Tomasz Krzeszewski, trener kadry mężczyzn.

Mistrzostwa w czasach zarazy
Początkowo termin LIEBHERR 2020 ITTF European Table Tennis Championships wyznaczony był na dni 15-20 września 2020 roku. Niestety trwająca ówcześnie wzmożona fala zachorowań na COVID-19 zmusiła Europejską Unię Tenisa Stołowego do przesunięcia imprezy. Przez wiele miesięcy termin pozostawał nieznany. Ostatecznie zdecydowano się na rozegranie Mistrzostw w jednym z ostatnich możliwych terminów tj. w dniach 22-27 czerwca 2021 roku. Nie bez znaczenia dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego oraz Europejskiej Unii Tenisa Stołowego, czyli organizatorów turnieju jest fakt, iż niespełna miesiąc po zakończeniu Mistrzostw Europy rozpoczną się Igrzyska Olimpijskie w Tokio.
– Organizacja międzynarodowego turnieju rangi Mistrzostw Europy w czasie trwania epidemii jest nie lada wyzwaniem. Przygotowując wydarzenie wielokrotnie musieliśmy opracowywać nowe zasady postępowania, zmieniać standardowe procedury i zasady obowiązujące od lat na turniejach międzynarodowych, a wszystko po to aby uczestnikom naszych Mistrzostw zapewnić bezpieczeństwo. Ze względu na zbliżające się Igrzyska w Tokio, a także fakt, że część z uczestników warszawskiego turnieju dwa tygodnie po jego zakończeniu będzie już w drodze do Japonii, Europejska Unia Tenisa Stołowego podjęła trudną decyzję o rozegraniu czempionatu w ścisłym reżimie sanitarnym. Dla nas organizatora wiąże się to z dodatkowymi wymogami i kosztami, dla uczestników turnieju
z koniecznością zamknięcia w bańce sanitarnej i licznymi obostrzeniami, a dla fanów dyscypliny z brakiem możliwości obejrzenia turnieju na żywo. Pomimo odmrażania polskiego sportu, decyzją ETTU Mistrzostwa Europy w tenisie stołowym odbędą się bez udziału publiczności. Wiem, że cała rodzina tenisa stołowego liczyła na wspólną celebrację piękna naszej dyscypliny w COS Torwar, lecz zdrowie i bezpieczeństwo zawodniczek i zawodników jest najważniejsze. Gorąco liczę na zrozumienie ze strony wszystkich pasjonatów tenisa stołowego – mówi Dariusz Szumacher, Prezes Zarządu PZTS.

Harmonogram Mistrzostw Europy
Do 24 maja 2021 roku zgodnie z regulaminem rozgrywek ETTU są przyjmowane zgłoszenia do turnieju. Po tej dacie poznamy nazwiska reprezentantów poszczególnych państw.
Zawodnicy przyjadą do Warszawy już 18 i 19 czerwca, aby przed rozpoczęciem turnieju poddać się niezbędnym testom na obecność COVID-19. 20 czerwca odbędzie się losowanie rozstawienia zawodników i zawodniczek, a także konferencja przed rozpoczęciem Mistrzostw.

Faza kwalifikacyjna odbędzie się w dniach 22 i 23 czerwca (wtorek-środa), faza grupowa rozpocznie się w czwartek 24 czerwca i potrwa aż do niedzieli 27 czerwca, kiedy to rozegrane zostaną mecze finałowe gier pojedynczych i podwójnych kobiet i mężczyzn. Jedynym pojedynkiem o złoto, który rozegrany zostanie wcześniej będzie mecz finałowy mikstów. Odbędzie się on wieczorem w piątek 25 czerwca.

Transmisje meczów będą możliwe do zobaczenia na platformie ETTU TV (www.ettu.tv) od pierwszego do ostatniego dnia rozgrywek oraz na antenie TVP Sport i Eurosport od piątku 25 czerwca do niedzieli 27 czerwca 2021 roku.
Szczegółowe informacje odnośnie planu rozgrywek pojawią się na stronie Polskiego Związku Tenisa Stołowego www.pzts.pl oraz stronie wydarzenia www.ettc2020.com.